• O nas

    Ogólnopolski projekt misyjny Młodzi dla Kamerunu, to
    wspólna praca na rzecz potrzebujących, to wspieranie
    misji w Afryce, pomoc w realizacji marzeń tym, którzy
    często nie mają odwagi by marzyć

Budowa Szkół
Sfinansowanie budowy szkoły w pełnym wymiarze, to najłatwiejsze, ale niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Postanowiliśmy współdziałać wraz z miejscową ludnością i budować szkoły razem. Do tego jednak potrzebny jest plan i zaangażowanie większej grupy ludzi. W Kamerunie prace koordynują Siostry Pallotynki w porozumieniu z proboszczami parafii, na których terenie znajdują się placówki wymagające wsparcia. Podczas naszych  wyjazdów misyjnych do Kamerunu możemy doglądać prac budowlanych i poznawać ludzi, którzy angażują się bez reszty w działania, które zaczynamy w polskich parafiach, gdzie zbieramy środki na ich realizację. Wiele z tych prac jest rozłożonych w czasie. Kontakt utrudnia pogoda, odległości oraz inne, bardziej prozaiczne rzeczy, jak choćby to, że ktoś zapomniał o spotkaniu, na które umawialiśmy się od tygodni czy miesięcy. Afryka rządzi się swoimi prawami i trzeba wiele cierpliwości, żeby coś razem zbudować. Spotykamy się z uczniami szkół, z ich rodzicami oraz nauczycielami. Rozmawiamy z miejscowymi duchownymi, odwiedzamy misjonarzy, którzy często wskazują nam ubogie miejsca, które leżą im na sercu, a którym sami nie mogą pomóc. Czasami natrafiamy na ludzi i miejsca – chciałoby się powiedzieć – przypadkowo. I rzeczywiście, niektóre decyzje dotyczące remontów lub innych działań mogą wydawać się po ludzku przypadkowe, jednak wierzymy w to, że razem uczestniczymy w planie, którego autorem jest Bóg, troszczący się o swoje dzieci. 
Wspomagamy edukację 
Oprócz wspierania dzieła adopcji na odległość i budowy szkół staramy się zabezpieczać to, bez czego szkoła pozostaje tylko budynkiem. W Kamerunie ciężko o nauczycieli. Trudność w kształceniu dzieci przekłada się na wykształcenie młodzieży i dorosłych, którzy w przyszłości mogliby zostać nauczycielami. Dlatego nie mogliśmy zostawić szkoły bez opieki, a nauczycieli bez pomocy. W nasze działania wpisuje się także opieka finansowa nad konkretnymi nauczycielami w Kengang, studentami oraz innymi osobami, które wspieramy, a czasem wręcz utrzymujemy dzięki konkretnym osobom działającym w ramach projektu. Część pieniędzy jakie zbieramy przeznaczamy właśnie na ten cel, jednak ogromna większość funduszy pochodzi z naszych prywatnych środków, dzięki czemu możemy w sposób ciągły wspierać także tych, którzy podzielą się zdobytą wiedzą z najmłodszymi. 
Wspieramy adopcję na odległość
To bardzo „prosty” gest ludzkiej solidarności między osobą bądź rodziną adoptującą dziecko w sercu na odległość. Jest to symboliczna adopcja, nie ma umocowania prawnego, a dziecko wzięte w adopcję nie wyjeżdża z kraju, w którym żyje. Pomoc rodziców adoptujących, inaczej opiekunów, wpływa często decydująco na tworzenie lepszej przyszłości dla dziecka. Naszym wspólnym celem, jest stworzenie tym dzieciom możliwości kształcenia, które jest najczęściej odpłatne. Dokonując wpłaty 200 zł na rok, pomagamy podopiecznemu ukończyć szkołę podstawową i kontynuować naukę w szkole średniej.
Jeśli sytuacja finansowa osób adoptujących pozwala na przekazanie większej sumy (cyklicznie lub okazjonalnie, np. z okazji   świąt, imienin, urodzin, itp.), pieniądze będą wykorzystane dla danego dziecka w zależności od jego sytuacji i potrzeb.Zazwyczaj między dzieckiem, a osobami adoptującymi, wytwarza się więź emocjonalna, nie tylko ekonomiczna. Biorąc to pod uwagę, zachęcamy do korespondencji z dzieckiem na wskazany adres, który każda rodzina otrzymuje w informacjach dotyczących adopcji. Do adopcji serca wybierane są dzieci z rodzin wielodzietnych, biednych, czasem na skraju nędzy, a także sieroty oraz dzieci chore. Zdarza się, że sytuacja finansowa osoby adoptującej nie pozwalała na dalsze wsparcie. Wystarczy o tym fakcie powiadomić Siostrę odpowiedzialną za to dzieło, przesyłając krótka wiadomość. W takiej sytuacji, dokładamy wszelkich starań, by dziecko nie pozostało bez opieki. Kiedy i gdzie wpłacać? Wyznaczone 200 zł należy wpłacić po otrzymaniu informacji o  pozytywnym przydzieleniu dziecka w adopcję - najlepiej od razu. W kolejnych latach prosimy dokonywać wpłat w okresie od lutego do czerwca, żeby we wrześniu było pewne czy dziecko ma opłaconą szkołę.
 
Koordynatorka „Adopcji Serc na odległość”:
S. Teresa Gieńko SAC
tel: 693 802 707
e-mail:  teresina753@wp.pl
  adres: Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek
ul. Wojciechowskiego 12,
02-495 WARSZAWA
Dostarczamy leki.
Każdorazowo, kiedy udajemy się do Kamerunu, ponad połowę naszego bagażu stanowią leki i środki opatrunkowe. Wśród nich znajdują się antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne oraz środki dezynfekujące. Dostarczamy także leki specjalistyczne, które w warunkach jakie panują na misjach, są niemal nie do zdobycia lub są po prostu za drogie, by Siostry mogły je zakupić dla swoich podopiecznych. Otrzymujemy także zamówienia na leki od misjonarzy, którzy pracują na misjach już kilkanaście lat lub dłużej. Nasza pomoc nie może się ograniczyć do wykupienia recepty, szukamy środków na sfinansowanie tych zakupów.
Budujemy
szkoły
Budujemy kolejną szkołę w Kamerunie i TY możesz mieć w tym swój konkretny udział!

Dowiedz się więcej
Wspomagamy
edukacje
Dotujemy nauczycieli, którzy za swoją pracę otrzymują niskie wynagrodzenia. Działamy docelowo wspierając nauczycieli w kameruńskim Kengang, czyli w szkole, którą wspólnie wybudowaliśmy.

Dowiedz się więcej
Wspieramy
adopcję
na odległość
Wspieramy adopcję na odległość, zapewniając możliwość nauki dzieciom, które nie mają dostępu do edukacji. To już kilkaset zaangażowanych osób, które kontynuują to wspaniałe dzieło.

Dowiedz się więcej
Dostarczamy
leki
Organizując wyjazd misyjny, połowa naszego bagażu to leki. Szukamy sponsorów i ofiarodawców. Zabieramy tylko to, co niezbędne i to, czego nie można kupić w Kamerunie lub jest zbyt drogie.

Dowiedz się więcej
O projekcie
Ogólnopolski projekt misyjny Młodzi dla Kamerunu, to wspólna praca na rzecz potrzebujących, to wspieranie misji w Afryce, pomoc w realizacji marzeń tym, którzy często nie mają odwagi by marzyć. Jesteśmy grupą kreatywnych młodych ludzi, animujących misyjnie swoje środowiska. Działamy w kilkunastu polskich diecezjach. Poznaliśmy się w przeróżny sposób, głównie dzięki mediom, zwłaszcza internetowi i kto wie może właśnie Ty będziesz kolejnym z nas?.
Nasz cel
Naszym celem jest doraźne działanie, nastawione na maksimum wydajności. W tym celu nawiązaliśmy wiele kontaktów w Kamerunie w trakcie trzech naszych podróży misyjnych. Pozwala to na wybieranie konkretnych celów i przeprowadzanie prac tak by osiągnąć cele jakie sobie założyliśmy.
Kim jesteśmy
Jesteśmy grupą zapaleńców zabezpieczających zaplecze misyjne, krótko mówiąc, zabezpieczamy tyły i dbamy o tych, którzy na co dzień pracują w trudnych afrykańskich warunkach. Działamy na rzecz misji w Kamerunie we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego – Sióstr Pallotynek. Ściśle współpracujemy z Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek, oraz Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl.
Jeśli chciałbyś zorganizować w swojej szkole, parafii
czy wspólnocie spotkanie misyjne, rekolekcje
lub konferencję misyjną, skontaktuj się z nami.
Efekty
Owoce naszej dotychczasowej pracy: wyposażenie chóru młodzieżowego im. Jana Chrzciciela z Bafoussam w sprzęt nagłośnieniowy (2012r), wybudowanie szkoły w wiosce Kengang (2012/2013r), generalny remont łazienek i toalet w szkole św. Kizito w Bafoussam (2013), dostarczenie i serwisowanie sprzętu komputerowego misjonarzom pracującym w Kamerunie (2014). Obecnie podjęliśmy działania w celu rozpoczęcie budowy pawilonu szkolnego w dzielnicy trędowatych w Baleng k. Bafoussam. Na ten cel przekazaliśmy już kilkanaście tysięcy złotych.
Jeszcze więcej
Młodzi dla Kamerunu to nie tylko działania na rzecz misji ad gentes. Jesteśmy zapraszani do szkół i parafii gdzie prowadzimy konferencje, rekolekcje, animacje misyjne. Organizujemy festyny i pikniki misyjne. Od 2011 roku wydajemy kalendarz misyjny, który rozprowadzamy w 16 polskich diecezjach jako cegiełki. Zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy dwa wzory koszulek misyjnych, które rozprowadzamy podczas naszych spotkań. Koszulki można kupić także przez Internet. Jesteśmy świadomi powołania misyjnego, które ma się realizować w codzienności w naszych domach i środowiskach. Nasze działania realizujemy w gronie przyjaciół, znajomych oraz ludzi dobrej woli, bez których wszystko co robimy nie mogłoby posuwać się na przód.
Nasi ludzie
Młodzi dla Kamerunu jest wyjątkowym projektem tworzonym przez ludzi młodych. Współpracują z nami zarówno świeccy jak i duchowni. Cieszymy się z rozwoju tego dzieła, tym bardziej, że kolejni biskupi błogosławią nasze działania w swoich diecezjach. Młodzi dla Kamerunu to Młodzi dla Kościoła. Jest w naszych szeregach miejsce dla każdego.
Nasi przyjaciele
Zdaża sie tak, ze ludzie znani, szanowani i lubiani, wspierają dobre dzieła. Cieszymy sie z obecności tak wspaniałych ludzi w gronie Młodych dla Kamerunu. Dziękujemy im za wsparcie i bycie ambasadorem w walce o edukacje dla Kamerunu.
Nasi partnerzy
Zdaża sie tak, ze ludzie znani, szanowani i lubiani, wspierają dobre dzieła. Cieszymy sie z obecności tak wspaniałych.
Stań się jednym z nas i wspomagaj nasze działania swoimi pomysłami.
Dzieło nigdy nie jest ważniejsze niż tworzący je ludzie.
Misje, to nasza wspólna odpowiedzialność i mamy na nią pomysł.